İSTANBUL ARNAVUTKÖY İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Fuat Sezgin'in İzinde

Arnavutköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'müz Fuat Sezgin'in İzinde Projemiz kapsamında akademik içeriği güçlü etkinlikler düzenledi.
Fuat Sezgin'in İzinde

İnsanı ontolojik birlik ve bütünlük içinde yeniden ele alan 2023 Eğitim Vizyonu hedefleri doğrultusunda İl Millî Eğitim Müdürlüğü'müzün anlamlı çalışmalarından biri de Fuat Sezgin'in İzinde Projesi. Projemiz kapsamında İslâm bilimler tarihine hizmet eden Fuat Sezgin'in anısını yaşatmak, İslâm medeniyetine katkısını gün yüzüne çıkarabilmek ve onu öğrencilerimize tanıtabilmek amacıyla geçen yıl başlayan etkinlikler hız kesmeden devam ediyor.

Tanımak ve Tanıtmak

Proje kapsamında, Arnavutköy İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü'müzce tüm okullarda hafta boyunca, 24 Ekim 1924 tarihinde dünyaya gelen değerli bilim insanımız Prof. Dr. Fuat Sezgin'i tanımaya ve tanıtmaya yönelik önemli etkinlikler düzenlendi.

Fuat Sezgin tarafından hazırlanarak  2008 yılında açılan, 3 bin 500 metrekarelik sergi alanı ve toplam 570 alet, cihaz kopyaları, maket ve model koleksiyonuyla alanında Türkiye'de ilk ve Frankfurt'tan sonra dünyada da ikinci örnek olmasıyla öne çıkan Gülhane Parkı'ndaki İslâm Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi, hafta boyunca öğrencilerimiz tarafından ziyaret edildi.

Proje kapsamındaki çalışmaların önemini hatırlatan Arnavutköy İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Mehmet Dağ, "Geçen yıl vefat eden İslâm bilim tarihi araştırmacısı merhum Prof. Dr. Fuat Sezgin Hocamız, 2019'un Cumhurbaşkanlığı genelgesiyle Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı ilan edilmesiyle bir yıla yayılan etkinliklerle çeşitli yönleriyle anlatılmaya devam ediyor. Bizlerde İl Millî Eğitim Müdürlüğü'müzün Fuat Sezgin'in İzinde Projesi kapsamında elli yılı aşkın bir süre araştırmalar yaparak hayatını İslâm bilim ve teknoloji tarihini tanıtmaya adayan Fuat Sezgin'i tanımak ve tanıtmak amacıyla bir dizi etkinlik düzenledik. Okul panolarının hazırlanması, belgesel izlenmesi, müze ziyaretleri ve akademik içerikli etkinliklerden oluşan programımız hocamızın doğum günü olan 24 Ekim'i içine alan tüm haftaya yayıldı." şeklinde konuştu.

Akademik Konferanslar

Fuat Sezgin'in doğum günü olan 24 Ekim'de Yıldız Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Sayın Doç. Dr. Süleyman Doğan tarafından Arnavutköy Nuri Pakdil Konferans Salonu'nda 600 öğrenci, öğretmen ve idarecilerden oluşan dinleyicilere "Prof. Dr. Fuat Sezgin'i Anmak, Anlamak ve Anlatmak" başlıklı bir konferans verildi. Konferansta, Sezgin'in bilimler tarihinde çığır açan çalışmalarına yön veren sabırlı kişiliği vurgulandı. Doğan, Sezgin'den alınacak en önemli örneğin de "öz güven, çalışmak, doğru yerde doğru hocayı tespit edip onun biliminden yararlanmak" olduğunu kaydetti.

Fuat Sezgin'in İzinde Projemizin çerçevesinde Arnavutköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce yürütülen çalışmalar 25 Ekim Cuma günü Yıldız Teknik Üniversitesi öğretim üyelerinden Sayın Prof. Dr. Mustafa Gündüz'ün "Prof. Dr. Fuat Sezgin'in Hayatı, Bilim Dünyasına Katkıları" konulu konferansıyla taçlandırıldı. Lise düzeyinde 400 öğrenci, öğretmen ve idarecinin katıldığı konferansta, Fuat Sezgin'in çalışkanlığı, disiplinli yaşantısı gençlerimize hocamızın yaşantısından örneklerle anlatıldı.

Çok yönlü çalışmalarıyla adından söz ettiren Fuat Sezgin'in İslâm bilim ve kültür tarihinin ortaya çıkarılması sürecinde en önemli isimlerden biri olduğunu kaydeden Gündüz, ayrıca bilim yolunda çalışanlara hocanın tavsiyelerini aktardı.

İslam bilim tarihi alanında yaptığı çalışmalarla medeniyetimizin ve tarihimizin uyanışına öncülük eden Prof. Dr. Fuat Sezgin hocamızı tanıma ve anlama doğrultusunda çok verimli çalışmalar bundan sonraki günlerde de devam edecek

28-10-201928-10-201928-10-201928-10-201928-10-201928-10-2019

Taşoluk Mah. , Akbaba Sokak , No 3 , K /3 , PK 34283 Arnavutköyİstanbul - (2126810620) (2126810607) (2126810608)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.