İSTANBUL ARNAVUTKÖY İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZÜN 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI KUTLAMA MESAJI

Türkiye Büyük Millet Meclisimizin açılışının 99. sene-i devriyesinde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınızı kutluyorum.
İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZÜN 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI  KUTLAMA MESAJI

          Egemenliğin millete teslim edildiği, millet iradesinin tecelligahı olan Türkiye Büyük Millet Meclisimizin açılışının 99. sene-i devriyesinde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınızı yürekten kutluyorum. Bir asıra ulaşmaya iki adım kalan milli hakimiyet koşusu önümüze çıkan engelleri aşarak nice asırlara ulaşacaktır. Bugün, Milli egemenliğimizin sembolü olan TBBM’nin açılışının 99. yıl dönümüdür. Bugün , toprakları yağmalanan yüce bir milletin, düşmanlarını yurttan atmak için ant içtiği bir gündür. Bugün,  yok edilmeye çalışan bir milletin tek bilek, tek yürek haline geldiği bir gündür. Bugün Büyük Türk Milletinin , yedi düvele karşı, Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın çevresinde çelik bir halka, tunç bir kale olduğu gündür. Bugün, harcı atalarımızın asil kanları ile yoğrulan millet egemenliğimizin Türk çocuklarına bayram olarak armağan edildiği bir gündür. Ve bugün, dünya çocuklarının her yıl kutladığı ilk ve tek bayram günüdür. Bu bayramın anlamına varabilmek , bu bayramı damarlarımızda hissedebilmek için 99.yıl öncesine ; 23 Nisan 1920 yıllarına gitmek gerek bir bakıma ; Yurdu düşmanlar her yandan işgal ediyor, Türk Milletinin özgürlüğü göz göre göre elden gidiyor, tehlike gittikçe büyüyor ve yakınlaşıyordu. Elde ne para , ne cephane , ne de asker vardı. Düşmanlarda kesin kararlarını yıllar önce vermişler zaten. Planlarını ona göre kurmuşlar ve hazırlıklarını ona göre yapmışlardı. O nedenle , masa başında paylaştıkları kutsal Anadolumuz’un büyük bir bölümünü işgal etmişlerdi. Sonunda Türkleri öz vatanlarında yok edeceklerini sanıyorlardı. Bu durum karşısında ; Türk Milleti büyük bir iman ve inançla var olma mücadelesine atıldı. Bu mücadele de bir meclis kurarak ne yapılacağını konuşmak, yeni bir hükümet kurmak, dağınık halde bulunan,milli kuvvetleri toplayıp , bir yandan ayaklanmaları önlemek , diğer yandan vatanı yer yer işgal etmiş olan düşmanı yurttan atmak gerekiyordu. İşte bu düşüncelerle 19 Mayıs 1919 da Samsun’a çıkan Mustafa Kemal Paşa, gerekli hazırlıkları ve çalışmaları yaptıktan sonra karargahını Ankara’da kurdu. Daha sonra Meclis-i Mebusan’ ın düşmanlar tarafından basılıp , birçok millet vekilinin sürgüne gönderildiği bir sırada İstanbul’ dan TBBMM Ankara’ya gelen vekiller, vatansever milletvekillerini de yanına alarak 23 Nisan 1920 de  TBMM’yi açtı. Görüldüğü gibi 23 Nisan 1920 tarihi, milli iradenin en açık bir şekilde belirdiği, Türk Milletinin kendini yönetme yetkisini eline aldığı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı bir gündür. Bu duygularla tekrar 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınızı kutluyor, daha nice bayramlara kavuşmanızı diliyorum.

Mustafa Kemal Paşa Mah. 10.Yıl Cad. No21 Arnavutköy/İSTANBUL - (2126810620) (2126810607) (2126810608)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.