İSTANBUL ARNAVUTKÖY İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma Günü

Arnavutköy Belediyesi Gençlik ve Eğitim Merkezi (ARGEM) ile Arnavutköy Anadolu Lisesi, İstiklal Marşı’nın kabulünün 94. yıl dönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü dolayısıyla Arnavutköy Kültür Sanat Merkezi’nde etkinlik düzenlendi.
İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma Günü

Arnavutköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen program; büyük devlet adamı Mustafa  Kemal Atatürk, İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy ve tüm şehitlerimizin manevi huzurunda bir dakikalık saygı duruşu ve akabinde İstiklal Marşı okunmasıyla başladı.

Programda konuşma yapan Arnavutköy Anadolu Lisesi Müdürü Hüreyya Alan İstiklal Marşı´nın yazarı Mehmet Akif Ersoy´u şükran ve minnetle andıklarını söyledi.

Daha sonra kürsüye, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapmak üzere Arnavutköy Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Şevket Yücel geldi. Yücel: “ Kurtuluş Savaşı’nın devam ettiği, milletçe çok zor zamanlar yaşadığımız 12 Mart 1921 günü, bağımsızlık timsallerimizde birisi olan, İstiklal Marşı’mızın kabul edildiği gündür. Bu güzel vatanımızı işgal eden sömürgeci Avrupa devletleri ve özellikle Yunanlılara karşı, Gazi Mustafa Kemal önderliğinde milli mücadele başlatılmıştı. İstiklal Marşı milli ve manevi değerimizi canlı tutmuş, bu mücadelenin başarıya ulaşmasını sağlamıştır. İstiklal Marşı, her şairin yazabileceği bir metin değildir. Milletini tanıyan, milletinin değerleriyle bütünleşmiş, söylediklerini yaşayan, samimi, fedakar, hisseden bir şair, ancak böyle bir şiiri yazabilirdi. Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy, esareti asla kabul etmeyen, milletini uyanmaya ve uyanık davranmaya çağıran, yazdıkları ile milletin duygularına tercüman olan bir fikir adamıdır. Kendisi, bağımsızlığımızın sembolü olan İstiklal Marşı’nı yazarak, milli mücadelenin kazanılmasında en büyük moral kaynağı olmuştur” dedi.

Program; Arnavutköy Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırlamış oldukları İstiklal Marşı Oratoryosunu seslendirmesi ile devam etti. Programda, Arnavutköy İlçesi düzeyinde yapılan ‘’İstiklal Marşı Ezbere Okuma’’ yarışmasında birinci olan, Hadımköy İlkokulu Öğrencisi Buse Zehra Ekmekçi İstiklal Marşı’nı okudu.

Program akışında; ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri arasında yapılan “İstiklal Marşını Ezbere Okuma’’ yarışması ve liseler arasında düzenlenen resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere; Arnavutköy Kaymakamı Kasım Fikret Dayıoğlu, Garnizon Komutamı Hava Savunma Albay Mehmet Yorgancı, Arnavutköy Belediye Başkan Yardımcısı Turgut Baran, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Dağ, İlçe Emniyet Müdürü Birol Taşkoparan ve İlçe Müftüsü Bahri Şamat çeşitli hediyeler verdi.

Mehmet Akif Ersoy Tiyatro Sahnesinde

İstiklal Marşı´nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma Günü Programı’nda Arnavutköy Belediyesi Tiyatro Kulübü’nün hazırlamış olduğu ‘’İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy ‘’ adlı tiyatro oyununu sergilendi.

ARGEM tiyatro hocaları tarafından hazırlan tiyatro gösterisi, vatandaşlar tarafından beğeni ile seyredildi. Yer yer duygusal anların da olduğu tiyatro gösteriminde vatandaşlar duygu dolu anlar yaşadı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği tiyatroda;  performansı ile göz dolduran oyuncular, uzun süre ayakta alkışlandı.

Taşoluk Mah. , Akbaba Sokak , No 3 , K /3 , PK 34283 Arnavutköyİstanbul - (2126810620) (2126810607) (2126810608)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.