İSTANBUL ARNAVUTKÖY İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Uzman Psikolog Özkan ŞENOL 'dan Okul Aile Birliği Üyeleri ve Eğitim Yöneticilerine Seminer

Uzman Psikolog ve Eğitim Uzmanı Özkan Şenol, Arnavutköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı okullarımızın tüm Okul Aile Birliği Üyeleri ve Eğitim Yöneticilerine seminer verdi.
Uzman Psikolog Özkan ŞENOL 'dan Okul Aile Birliği Üyeleri ve Eğitim Yöneticilerine Seminer

           İki oturum şeklinde düzenlenen seminerin ilk oturumu "Çocuğunuzun, Ailenizin ve Kendinizin Farkında Mısınız" konulu Okul Aile Birliği Üyelerine yönelik gerçekleşti. Avlu 34 Konferans salonunda düzenlenen seminerin açılış konuşmasını Arnavutköy İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Selçuk ERTUĞRUL yaptı. 


          Okul Aile Birliği Üyelerinin Uzman Psikolog Özkan Şenol'u ilgiyle ve dikkatle dinledikleri gözlemlendi. Şenol, "Akşam eve gelince televizyonun karşısına oturup elinde kumandayla vakit geçiren bir babanın çocuğundan başarı beklemek imkânsızdır" dedi. 
Çocuklarda oluşabilecek özgüven eksikliğinin öncelikle tespit edilmesini gerektiğini söyleyen Şenol, özgüven eksikliğinin çözülebilecek bir problem olduğunu ve çözüm yollarının mevcut olduğunu belirtti. Özgüven eksikliğinin çocuğun gelişimini olumsuz yönde etkileyeceğini, özgüven eksikliği olan çocuklarda okul hayatında, sosyal hayatında ve aile içi davranışlarında problemler oluşabileceğine dikkat çeken Şenol, ebeveynlere çocuklarının özgüvenlerini geliştirebilecekleri yollar hakkında bilgiler verdi.


           Velilerimiz, Uzmanımızın yazdığı kitapları imzalatırken, bu seminerlerin çok verimli ve zevkli geçtiğini de belirttiler. Özkan ŞENOL, yakın zamanda Arnavutköy İlçesindeki okullarımızda iki hafta sürecek veli seminerleri vereceğinin de müjdesini verdi. Seminerin sonunda Arnavutköy İlçe Milli Eğitim Şube Müdürümüz Selçuk ERTUĞRUL, Uzman Psikolog ve Eğitim Uzmanı Özkan ŞENOL´a teşekkür ederek hediyesini takdim etti. 

 

           Seminerin ikinci oturumu saat 13:00'de Avlu 34 Konferans Salonunda Eğitim Yöneticilerine yönelik gerçekleşti.Seminere İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet DAĞ, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri: Selçuk ERTUĞRUL, Seyhan IŞILDAK Bülent ÇETİN, Selma BOSTANCI, ile okul/kurum idarecileri katıldı. İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet DAĞ'ın açılış konuşmalarıyla başlayan seminer programında DAĞ: "Okulların varoluş amacı, öğrencileri hayata hazırlamak ve mutlak surette başarılı mezunlar vermektir. Bir okulun ve okul müdürünün başarısı ancak öğrencilerin başarısı ile ölçülebilir. Okulların liderleri ise hiç şüphesiz okul müdürleridir. Artık günümüzde okul müdürleri bir yöneticiden daha çok liderler olarak anılmakta olup hiç şüphesiz öğrencilerin başarıya ulaşmalarında en önemli belirleyici olmaktadır. Okul müdürleri, okulların gelişim ve iyileştirme sürecinde anahtar bir role sahiptirler. Bizler kendimizi cilalamalıyız. Birbirimiz ile etkileşim içinde olmalıyız ve büyük resmi hissetmeliyiz. Arnavutköy coğrafyasında hep beraber çocuklar ve gençlerimiz için koşmalıyız.  Öğrencilerin başarısının yükselmesi öğretmenlerin kendilerini mesleki olarak geliştirmesi ile doğru orantılıdır. Okul müdürü, bir lider olarak, öğrencilerin başarısını ve öğrenimdeki bu kalitenin arttırılması için gerekli tedbirleri almak zorundadır. Okul müdürünün yapacağı yerinde liderlik davranışları sayesindedir ki öğrenciler başarıya ulaşabilirler. Kıymetli zamanını Arnavutköy İlçesine ayırdığı için Uzman Psikolog Özkan ŞENOL'a hassaten teşekkürler. 'ifadelerini kullandı.

            ''Yönetimde Koçluk Anlayışı ve Okul Sorunlarına Pratik Çözümler'' temalı seminerde Uzman Psikolog Özkan ŞENOL, okul liderliği ve öğrencilerin performansını artırmaya yönelik ipuçlarını aktardı. Şenol, "Öğrencilerin gelişim dosyalarını okul müdürlüklerince tutulması gerekiyor. Öğrencilerimize okulu sevdirelim, hayal gücü kazandıralım, zekâ ile birlikte çabayı öğretelim. Başarının asıl etkeni kişinin kendisini bilgiye ve gelişmeye aç hissetmesidir. Yöneticilerin mütevazi olması, karizmatik ve pratik olmaları, empati kurabilmeleri, stres ve öfkeyi yönetebilmeleri, zamanı iyi kullanmaları ve vicdanlı olmaları gerekir. Ayrıca velililer ile iletişim halinde olmaları, vizyon ve misyonlarını tam olarak belirlemeleri gerekiyor. Aynı zamanda idareci devletin ağırlığını taşıyabilmelidir" diye konuştu

                Uzman Psikolog Özkan Şenol, daha sonra, eğitim liderliği, doğru iletişim teknikleri, öfke yönetimi, stres ve başa çıkma yolları, duygusal zeka becerisi, pratik düşünme becerisi, kurum geliştirme yöntemleri, ekip çalışması, okulda verimi ve başarıyı arttırma yöntemleri konularında bilgiler verdi.

                 Okul müdürlerinin koltuk sevdası için değil, eğitim ve öğretim için çalışması gerektiğini belirten Şenol, "Öğrencilerin başarısının da başarısızlığın da sorumlusu öğretmenlerdir" diye konuştu. Seminer İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet DAĞ'ı hediye takdimi ile sona erdi.

 

06-02-202006-02-202006-02-202006-02-202006-02-202006-02-202006-02-202006-02-202006-02-202006-02-202006-02-202006-02-202006-02-202006-02-202006-02-2020

Taşoluk Mah.Akbaba Sk. No3 Kat3 PK34283 Arnavutköy/İSTANBUL - (2126810620) (2126810607) (2126810608)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.